Demachierea corectă a tenului
Demachierea tenului este un pas foarte important în rutina de îngrijire a tenului. Oricât de obosită aș fi, sau fără chef, nu dorm niciodată cu produse de machiaj pe față.
Cum mă motivez să mă demachiez când nu am nici un chef? Mă gândesc că dacă am stat o oră să mă machiez mai pot pierde 10 minute seara pentru a mă demachia. Dimineața voi avea tenul curat și luminos, nu murdar, încărcat de produse de machiaj.
Pentru a nu agresa tenul, demachierea o fac cu multă răbdare, nu frec tenul să scap mai repede, ci prin mișcări blânde îndepărtez tot machiajul. Eu prima oară încep cu ochii, după care buzele, iar la final fața, gâtul și decolteul.
Apă micelară pentru ten sensibil
Eu am tenul mixt, dar și sensibil cu o ușoară tendință acneică motiv pentru care trebuie să am foarte mare grijă la ce produse cosmetice folosesc. Pentru a preveni roșeața și iritațiile aleg să folosesc produse pentru ten care nu conțin alcool sau alte ingrediente dăunătoare tenului.
Demachierea tenului o fac cu apa micelară Sensibio H2O de la Bioderma deoarece îndepărtează machiajul, dar și noxele, impuritățile și poluarea.
Zi de zi tenul nostru are de suferit din cauza aerului poluat și a prafului. Demachierea tenului trebuie făcută indiferent dacă am folosit produse de machiaj sau nu.
Apa micelară de la Bioderma se află în top 3 produse pentru demachierea tenului. O folosesc de foarte mult timp deoarece își face treaba foarte bine. Nu degeaba este un produs atât de cunoscut și apreciat în România de către femei.
Fiind un produs demachiant foarte bun și având și un preț accesibil, o sticlă Sensibio H2O este vândută la fiecare 2 secunde, la nivel mondial.
Apa micelară – folosește-o corect pentru un ten impecabil
Este foarte simplu de folosit apa micelară Sensibio H2O, ai nevoie de doar câteva dischete demachiante, de preferat din bumbac. Pompa inversă permite o dozare perfectă și o aplicare ușoară pe discheta demachiantă.
Este prima oară când folosesc un demachiant cu pompă inversă și pot spune că demachierea tenului este mult mai ușoară și plăcută. Eu folosesc 4/5 dischete demachiante, depinde cât de mult sunt machiată.
Pentru a îndepărta machiajul ochilor, aplic pe două dischete câte o pompiță de produs, după care țin dischetele pe ochi până când machiajul începe să se dizolve. În felul acesta, mascara se îndepărtează foarte ușor și nu sunt tentată să frec deoarece mascara se duce greu.
După ce am îndepărtat și rujul și produsele de machiaj de pe față urmează să-mi curăț tenul cu un gel de curățare. Pentru o hidratare intensă, folosesc de două ori pe zi crema de față.
Bioderma Sensibio H2O
De ce folosesc și recomand apa micelară Sensibio H2O?
– îndepărtează delicat machiajul nedorit;
– nu conține parfum sau alcool;
– este hipoalergenică;
– combate îmbătrânirea prematură;
– curăță și protejează pielea sensibilă;
– calmează și reîmprospătează pielea;
– îndepărtează cu ușurință produsele de make-up rezistente la transfer;
– îndepărtează 98% din particulele fine de la suprafața și din profunzimea pielii;
– îndepărtează 78% din metalele grele cauzate de poluarea urbană;
De unde cumpărăm Bioderma Sensibio H2O?
Apa micelară Bioderma Sensibio H2O este disponibilă în cantitatea de: 100 ml, 250 ml, 500 ml. Însă, vara aceasta o ediție limitată va putea fi găsită în farmacii: Sensibio H2O de 850 ml cu reverse pump.
Trebuie să încerc și eu acest produs 😍 Pentru demachiere zilnică 😉
Și eu folosesc apa micelară Bioderma, iar acel sistem de dozare e super, nu l-am mai întâlnit până acum.
Sistemul de dozare mi se pare minunat! Inca nu am testat aceasta apa micelara, dar am auzit foarte multe lucruri bune despre ea.
Eu ma demachiez zilnic de 2 ori, dimineața și seara. Folosesc atât apa micelara cât și un gel de curățare.
Nu sar niciodată peste demachiere, atât seara cât și dimineața. Folosesc și crema pentru curățare și lotiune micelara. Mi se pare foarte bună această de la Boiderma și trebuie să o testez cât mai repede!
Alternez apa micelară cu demachiantul clasic, localizat pe zone. În concedii prefer să folosesc apa micelară.
De obicei nu folosesc produse de makeup. Chiar și asa am înțeles ca ar trebui demachiat tenul. Produsele Bioderma sunt cele mai recomandate pentru așa ceva. 🙂
Foarte interesant ca are și pompita!
Trebuie sa recunosc ca nu stiam atat de multe lucruri despre demachiere! 🙂
Vara nu port machiaj. Doar ruj și asta mai mult pentru hidratare. Dar mă demachiez atât dimineața cât și seara. Mă sperii cât praf, fum de țigară și gaze eșapament am pe față.
Până acum vreo 2 ani, foloseam lapte demachiant. De când am descoperit apa micelară, nu mă mai despart de ea.
Eu dimineața folosesc un gel de curățare, iar seara apă micelară. Cred că voi încerca și Bioderma Sensibil curând căci sistemul de dozare e genial și cred că se potrivește și tenului meu dificil.
Foarte interesant articol.si multumesc pentru recomandare. Demachierea este foarte importanta, iar un produs de calitate este esențial. Sigur il voi incerca.
Mulțumim de recomandare. Nu prea folosesc produse cosmetice, machiaj, uneori fond de ten, însă prinde bine recomandarea.
Bioderma are apa micelara minunata, mie imi place tare mult cum ramane tenul dupa demachiere.
Bioderma imi place mult, iar apa micelara Sensibio H2O e preferata mea, o folosesc de ceva timp.
Tare faina aceasta apa micelara. Vreau sa o incerc si eu. 😍😍 Am auzit numai pareri bune despre produsele Bioderma.
Demachierea este foarte importanta si este obligatorie, indiferent daca folosesti sau nu machiaj.
Bioderma este un brand cu produse de calitate si ideale pentru ingrijirea tenului.
Cand spui Bioderma, spui calitate. Imi plac produsele brandului si am auzit multe lucruri bune despre apa micelara Sesibio H2O.
Demachierea se face zilnic pentru un ten frumos, indiferent daca folosim produse de machiaj sau nu.
Si eu prefera apa micelara, iar cea de la Bioderma este preferata mea. 😀
In ultima perioada am cam sarit peste acest pas, dar o sa imi caut si eu aceasta apa micelara poate ma motiveaza si pe mine.
Si eu o folosesc si o ador! Varianta aceasta de 850 ml imi va fi suficienta pentru 1 an intreg:))
Apa micelara de la Bioderma imi place enorm de mult si chiar mi se pare foarte eficienta